Egyéb,  EX-YU,  Szerbia

Strasbourgra értek a szerbiai egyetemisták

Tegnap késő este 1300 kilométer megtétele után megérkeztek a szerbiai egyetemisták Strasbourgba. Óriási tömeg várta őket – ahogy egyébként mindenhol, ahol megálltak útjuk során -, köztük több EP képviselő is.

„Érzelmekkel teli volt a találkozás a diákokkal” – mondta Irena Joveva szlovén képviselő. 

Gordan Bosanac horvát európai parlamenti képviselő azt mondta, hogy a szerbiai eseményekről eddig „egyfajta csönd volt”. Most azonban a diákok „áttörést értek el”

Kerékpárral Strasbourgba

Április 3-án négy szerbiai egyetem: Újvidék, Belgrád, Niš és Kragujevac képviseletében 80 kerékpáros: egyetemi hallgató és a tudományos közösség tagjai indult el Strasbourgba azzal a céllal, hogy felhívják az európai tisztségviselők figyelmét az uniós tagságra törekvő balkáni országban, Szerbiában hónapok óta tartó korrupció elleni tiltakozásukra.

A diákok által vezetett, hónapok óta tartó tiltakozásokat az váltotta ki, hogy novemberben 16 ember meghalt az újvidéki vasútállomás előtetejének leomlása miatt. A katasztrófáért a széles körben elterjedt korrupciót okolják, de az elégedetlenség azóta egyre szélesedik és mára Vučić populista uralma ellen is irányul.

Az indulás előtt tartott sajtótájékoztatón a hallgatók elmondták, arra számítanak, hogy az EU magas rangú tisztviselői megértik a tiltakozásuk okait.

“Igyekszünk minél több embert elérni külföldön, hogy minél többen halljanak rólunk és kapjunk támogatást kívülről, mert még mindig szükségünk van rá. Mivel egész Szerbiát bejártuk, látjuk, hogy kulcsfontosságú volt, hogy az emberek személyesen is megismerjenek minket, megértsék küldetésünket és célunkat. Hiszünk benne, hogy ott is komolyan vesznek minket, miután úgy döntöttünk, hogy nekivágunk.”

“Ez egy szimbolikus akció, amely biztos vagyok benne, hogy a média figyelmét is felkelti. Ne tekintsék úgy Szerbiát, mint a lítium, a ritka ásványok, a pályázatokon és eljárásokon kívüli európai termékek beszerzésére, a fegyverek és lőszerek beszerzésére szolgáló erőforrás. Tekintsék Szerbiát egy valóban jövőbeli teljes jogú tagnak, egy demokratikus országnak, amely önállóan, saját erejével, de mások segítségével is rendezett és demokratikus országgá válik” – mondta az újvidéki egyetem adjunktusa. 

1300 kilométer

A Magyarországon, Szlovákián, Ausztrián, Németországon és Franciaországon keresztül vivő útvonalat több szakaszra osztották, egyenként kb. 100 kilométer hosszúra. Az első szakasz Újvidék-Szabadka, az utolsó Karlsruhe–Strasbourg volt. 

Sokan segítették és segítik az egyetemisták akcióját. Indulás előtt az újvidéki SOS taxi adománygyűjtési kampányt indított. Két és fél nap alatt mintegy 200 ezer dinárt szedtek össze és vitték el az egyetem újvidéki rektorátusi épületébe. A taxitársaság tulajdonosa, Aleksandar Petrović elmondta, a gyűjtés addig tart, amíg a diákok kerékpárral Strasbourgba nem érnek.

Az indulás előtti estén a gazdák ételt készítettek és árultak Újvidék utcáin, és a bevétel teljes összegét a diákoknak ajánlották fel. Körülbelül 50-60 gazda vett részt az ételkészítésben.

Támogatják az egyetemistákat a Szerb Nemzeti Színház művészei is, és igen nagy erővel a külföldön élő szerbek. Az útvonalon végig segítették a fiatalokat, szállást szerveztek nekik élelmet, szükség esetén orvosi ellátást.

A bekarikázó kerékpárosokat mindenhol barátsággal, támogatólag fogadták, miközben Belgrádban Vučić és a kormánypárti média államellenes szervezkedéssel vádolja a hallgatókat és professzoraikat.

forrás: N1Srbija

fotók: N1Srbija