Medjugorje – csoda vagy csalás?
Néhány hete Ferenc pápa áldását adta az évtizedek óta vitatott, ámde rendkívül népszerű zarándokhelyre, a boszniai Medjugorjére. A pápa ezt mondta: “Itt az idő, hogy lezárjuk a Medjugorje szellemi jelenségeit övező hosszú és összetett történetet.” A Vatikán hivatalosan elismeri a zarándokhelyet, és „nihil obstat”-ot (lat: semmi akadálya) ad ki. Ez lehetővé teszi Szűz Mária tiszteletét, és ártalmatlannak minősíti a Medjugorje felé vezető zarándoklatokat.
Egy zarándokhely, amelyről a katolikusok évtizedek óta vitatkoznak
A Mostartól alig 30 kilométerre, a hegyekben lévő kis faluban a legenda szerint 1981. június25-én délután 6 óra körül jelent meg hat helyi fiatalnak – négy lánynak és két fiúnak – Szűz Mária. Ők hatan: Ivanka Ivanković, Mirjana Dragićević, Vicka Ivanković, Marija Pavlović, Ivan Dragićević és Jakov Čolo a medjugorjei „látók”. Attól a naptól kezdve néhányuknak rendszeresen, sőt naponta megjelenik a Szűzanya, akár együtt vannak, akár nem. Az egyik látnok minden hónapban közvetíti az üzenetek egyikét a híveknek, akik több mint 40 éve tömegesen zarándokolnak Medjugorjéba. A délszláv háború sem tartotta távol őket, több tízezren keresték fel a fegyverek árnyékában is.
A Vatikán sokáig nehezen kezelte a medjugorjei eseményeket. Mi a teendő, ha Szűz Mária hirtelen megjelenik egy kis faluban? Kibontakozott a vita az egyházon belül a zarándokhelyről. Csoda történik Medjugorjében, vagy az egész egy szent csalás?
A Vatikán egy időben ideiglenesen betiltotta a medjugorjei zarándoklatokat. Pápai megbízásokat és apostoli látogatókat küldött a helyszínre, ahol a legtöbben ugyanarra a következtetésre jutottak: az állítólagos Mária-jelenések nem hitelesek. Az egyik pápai küldött még az olasz maffia szerepvállalásáról is beszélt. Ferenc pápa nem sokkal a 2013-as megválasztása után azt mondta: “Mária nem postás vagy távirati irodavezető, aki minden nap üzeneteket küld.” 2018-ban kinevezte Lengyelország érsekét, mons. Henryk Hosert Medjugorje apostoli vizitátorává. Medjugorje a Vatikán közvetlen irányítása alá került.
A vita a „nihil obstat”-tal nem dőlt el, az egyház a jelenésekbe vetett hitet továbbra is a hívekre bízza, a medjugorjei jelenés Rómában továbbra is vitatott. A Vatikán a közleményében kifejezetten óva inti a híveket a manipulátoroktól és a sarlatánoktól.
A zarándokok a Vatikánnal szemben mélyen hisznek a jelenésekben. “Soha nem tapasztaltam ekkora szellemi és fizikai megtisztulást egyetlen más zarándokhelyen sem, mint Medjugorjében”– mondja egy olasz zarándokút szervező, aki 26 éve rendszeresen vezet csoportokat. Beszél azokról, akik az utazás után azt írták neki, hogy gyökeresen megváltozott az életük, és mára teljesen más emberekké váltak.
Ezt a Vatikán is elismeri és kihangsúlyozza: „Medjugorjében az emberek megtérnek, intenzíven imádkoznak és erősebbé válnak a hitükben.”
Jövedelmező üzlet
A Mária-jelenések a település számára valódi áldást jelentenek. A falu az elmúlt negyven évben a katolikusok egyik legjelentősebb búcsújáró helyévé fejlődött. Medjugorje már régen nyereséges üzletté vált, az egész falu ebből él.
Amikor 2000-ben először jártunk itt, az oda vezető út mentén még a háború nyomait láttuk, a völgyek tele voltak autóroncsokkal, kiégett harci járművekkel. Annak ellenére, hogy a harcok elkerülték Medjugorjét, az utak a háború alatt végig járhatók voltak. A faluban a Szent Jakab templom egy mindenütt fellelhető templom volt, előtérben egy Szűz Mária szoborral és természetesen akkor is fel lehetett mászni a Križevac-hegyre, az 1981-es jelenés helyszínére.
Pár évvel ezelőtt újra eljutottunk egy kiránduláson és hitetlenkedve néztem a hatalmas fejlődést. Szállodák és panziók sűrűn egymás mellett, éttermek, ajándékboltok, ahol különböző méretben kínálják a Szűz Mária szobrokat a pár centistől a 1,5-2 méteresig. A településnek saját TV- és rádióállomása van. És hatalmasra nőtt a Szent Jakab templom előtti tér, ahol szabadtéri oltár, félkörben több tucat gyóntató fülke várja a híveket. Több nyelven tartanak istentiszteleteket, közte ritka nyelveken is.
És a zarándokok jönnek évszaktól és napszaktól függetlenül a világ minden tájáról. Későn este is sokan sétálnak a keresztút állomásait bemutató sétányon, de sokan vállalkoznak arra is, hogy éjszaka másszanak fel a kereszthez, ahova egyébként taxi is felvisz, ha szükséges.
A Feltámadt Krisztus-szobor
A zarándokhely másik nevezetessége, a közel 7 méter magas, bronzból készült Feltámadt Krisztus szobor, aminek 1998-as felállítása óta csodatévő erőt tulajdonítanak, mert állítólag könnyeket hullatott. Ezt arra alapozzák, hogy egy zarándok szerint a szobor jobb lábából térdmagasságban folyadék szivárog, ami egy percen belül cseppet alkot. A „könnyek” vegyi analizálása után kiderült, hogy feltehetőleg esővízről lehet szó, amit a betonnal töltött szobrot borító fém izzad ki. Ez a prózai magyarázat azonban egyáltalán nem tartja vissza a hívőket attól, hogy a „könnyeket” zsebkendővel vagy a kezükkel töröljék le és csodatévő hatást tulajdonítsanak neki. Saját szememmel láttam ottlétünkkor, hogy tolószékben hoztak járni nem tudó fiatalokat és idősebbeket és törölték a „könnyes” zsebkendővel a lábukat.
A hercegovinai település évente egymillió zarándokot fogad, a legtöbben 1981 óta Olaszországból érkeznek, évente legalább félmillió olasz turista látogat ide. Vannak, akik a Vatikán döntése miatt azon aggódnak, hogy Medjugorje egyre világiasabbá válik, és sokan fogják választani egynapos kirándulás célpontjának. Ezt aligha lehet megakadályozni, ahogyan azt a szóbeszédet sem, hogy a medjugorjei “látók” gazdaságilag profitálnak a zarándoklatokból.