Tizenöt perces Stop Szerbia blokád péntekenként 11:52-től 12:07-ig
Több mint hat hete tartanak Szerbiában a Stop Szerbia megmozdulások. Minden pénteken 11.52 perckor országszerte 15 perces csönddel emlékeznek az újvidéki vasútállomás előtetőjének lezuhanása következében meghalt 15 áldozatra.
Blokád alatt az egyetemek
Az egyetemisták akciója azután kezdődött, hogy november 5-én az újvidéki emlékező csendes sétát huligánok, verőlegények megtámadták, a rendőrség pedig a fiatalokat tartóztatta le. Többen közülük azóta is börtönben vannak. Ezután kezdtek a belgrádi Színművészeti egyetem drámai művészetek karának hallgatói 15 perces megemlékezéseket tartani az áldozatok emlékére, ahol a Szerb Haladó Párt tagjai támadtak rájuk.
A diákok ezután blokád alá vették a belgrádi rektorátust, majd sorban csatlakoztak hozzájuk az egész országból az egyetemi karok. Mostanra blokád alá kerültek és felfüggesztették az előadásokat a belgrádi és az újvidéki egyetemeken, és ugyanígy tettek a legtöbb kragujevaci és niši karon is. A diákok azt mondják, addig nem hagyják abba a tiltakozást, amíg a követeléseiket nem teljesítik. Elmondásuk szerint a kormány képviselőinek állításaival szemben a követelések teljesítése nem történt meg.
A követelések:
- hozzák nyilvánosságra az újvidéki vasútállomás felújítására vonatkozó teljes dokumentációt,
- nevezzék meg a felelősöket, akik a belgrádi Drámai Művészetek Kara hallgatóira támadtak,
- azonnal engedjék szabadon a még előzetes letartóztatásban lévő fiatalokat,
- vonják vissza az alaptalan feljelentéseket,
- növeljék az egyetemek támogatását a költségvetésből 20 százalékkal.
Középiskolák is csatlakoznak
A diákblokádok tovább folytatódnak, egyre több középiskola is csatlakozik. Szolidaritásukról biztosítják őket az egyetemi tanárok, az oktatási szakszervezet, az egyetemistákat a régióból és külföldről érkező társaik is támogatják.
A „15 perc csönd” akció idején péntekenként 11.52 perctől 12.07 percig Belgrád és Újvidék mellett Szerbia több városában a forgalmasabb közlekedési csomópontokon megállítják a forgalmat. Ezekben az akciókban a diákok mellett részt vállalnak a felnőttek is, kormányhivatalok, intézmények dolgozói, akik erre az időre otthagyják munkahelyüket és a fiatalok mellé állnak. A forgalom résztvevői a legtöbb helyszínen atrocitás nélkül, csendben fogadják.
Aleksandar Vučić köztársasági elnök a diákok tömeges tiltakozásaira, illetve a társadalomban napról napra növekvő támogatásra reagálva úgy értékelte, hogy az egyetemisták tiltakozhatnak, de ez a jog nem illeti meg a középiskolásokat, mivel szerinte őket politikailag manipulálták. Azt mondta, a hallgatók “teljes szabadságot élveznek”, és nem küld rendőrt a főiskoláikra, nem sérti meg az egyetem autonómiáját. „Tiltakozzanak, ameddig akarnak”.
A véres kéznyom szimbóluma
A tiltakozás szimbóluma a véres kéznyom, ami sokakat a fekete, de ökölbe szorított kézre emlékeztet, ami az Otpor – Ellenállás ifjúsági szervezet szimbóluma volt az 1990-es években. Annak a polgári lázadásnak a szimbóluma, amely végül megbuktatta és eltávolította a hatalomból Slobodan Miloševićet.
Több politikai elemző, közéleti személy von párhuzamot a két időszak szimbóluma, a résztvevők személye között. Hogy mi lesz a mostani megmozdulások kimenete, nem lehet tudni. Az biztos, hogy jelenleg Szerbiában mind a négy egyetemi központban több mint 50 fakultás és rektorátus van blokád alatt, a hallgatók napról napra több támogatást kapnak. Csatlakoztak hozzájuk dráma- és filmművészek, színészek, írók, szakszervezetek, a tudományos hálózat, számos nem kormányzati egyesület és mozgalom, a Humanitárius Jogi Alap és mások.
forrás, fotók: N1