
Sötét turizmus – kilépés a komfortzónából
Az elmúlt évtizedben egyre inkább tért hódít a turizmusnak egy speciális ága, amit sötét turizmusnak neveznek. Olyan helyek felkeresését foglalja magában, mint koncentrációs táborok, tömeggyilkosságok, népirtások helyszínei, csataterek, természeti katasztrófák és más emberi szenvedések helyszínei.
A definíció szerint a sötét turizmus halál, erőszak vagy szenvedés által fémjelzett helyszínekre való utazást jelent azzal a céllal, hogy megértsük a történelmi eseményeket és azok társadalomra gyakorolt hatását, hogy saját szemünkkel lássuk a történelemkönyvekből tanult események helyszíneit. A fogalmat J. John Lennon és Malcolm Foley, a Glasgow Caledonian University professzorai alkották meg 1996-ban, és azóta már jelentős szakirodalma van.
Maga a sötét turizmus gyakorlata egyidős az ősi kultúrákkal. Gondoljunk a nyilvános kivégzésekre, a keresztre feszítésekre, vagy éppen a véres római gladiátorjátékokra. A 19. század elején az 1144 életet követelő waterlooi csata helyszíne a világ egyik leglátogatottabb helyszínévé vált. Az amerikai polgárháború legvéresebb összecsapásának helyszínét, a gettysburgi csatamezőt évente kétmillió turista keresi fel.
A leghíresebb sötét turisztikai célpontok
A népirtás-turizmus messze a legismertebb formája a sötét turizmusnak. Auschwitz-Birkenau Lengyelországban, a vörös khmerek kiirtására tett kísérlet Kambodzsában, egymillió tuszi legyilkolása Ruandában, az örmény népirtás a mai Törökországban, a srebrenicai mészárlás Boszniában, a mianmari rohingya népirtás, az őslakosok lemészárlása az Egyesült Államokban.

Az ember által okozott katasztrófák helyszínei is népszerűek: a csernobili atomerőmű 4-es reaktorának maradványai a személyes biztonsággal és a sugárfertőzéssel kapcsolatos félelmek ellenére látogatók tömegeit, évente több tízezer embert vonzottak az orosz–ukrán háború kitöréséig.
Az ukrajnai háború turizmus
A több mint három éve tartó háborúban is egyre több ember látogatja Ukrajnát turisztikai céllal. Mintegy tucatnyi vállalkozás olyan utakat kínál, amik keretében felkeresik a háború tragikus helyszíneit. Egy kijevi idegenvezető elmondta, hogy 2023 nyarán napi egy-két túrát is vezetett. Az ügyfeleik között üzletemberek, politikusok, barátokat meglátogatók és kíváncsi turisták egyaránt vannak. A szervezett látogatások általában Kijevben és annak külvárosaiban : Bucsa, Irpiny, Borogyanka, Hosztomel zajlanak, ahol 2022 elején az orosz hadsereg mészárlásokat követtek el.
Vannak utazásszervezők, akik közelebb mennek a fronthoz: egy többnapos dél-ukrajnai látogatás általában 3000 euró körül indul és egy ilyen út keretében az arra vállalkozók bejárják a déli front közelében fekvő településeket, több esetben betérnek kórházakba és egyéb olyan létesítményekbe, ahol a háborúban megsebesült emberekkel foglalkoznak. A tavalyi főszezonban havonta 20-30 ember vette igénybe a Visit Ukraine szolgáltatásait.
Tudatlan sötét turisták
„Nem mindenki ismeri a kifejezést, de sokan voltak már sötét turisták valamikor – tudatosan vagy tudattalanul” – mondta Dr. Hayley Stainton akadémikus. Dr. Stainton szerint egyre több fiatal látogat ilyen helyeket, mivel egyedi és szokatlan élményeket keresnek: „Ez oda vezetett, hogy eltávolodtak a hagyományos »nap, tenger és homok« nyaralástól a turizmus különböző típusai, köztük a sötét turizmus felé” – mondja Dr. Stainton. Emiatt indult hódító útjára a slow tourism, vagy az olyan helyek felfedezése, amelyek adrenalinlöketet adnak és egyedinek számítanak.
Goli otok is a listán van
Dr. Peter Hohenhaus egy, a sötét turizmusnak szentelt weboldalt üzemeltet, a dark-tourism.com-ot. A meglátogatásra ajánlott helyek listáján egy horvátországi is szerepel, – az egykori börtönsziget, a Goli otok. A hírhedt tábor, amelyet 1949-ben hoztak létre Joszip Broz Tito parancsára. A hivatalos adatok szerint Goli otokon 16101 elítéltet tartottak fogva, nemhivatalosan ezt a számot negyven-és hatvanezer közé teszik. A halálesetek száma még kevésbé pontos. Habár a horvát történészek 413 halottat azonosítottak név szerint, ezt a számot szinte mindenki kétségbe vonja. Háromezer és tizenötezer közötti halálesetről beszélnek. Ma Goli otok elhagyatott, és a nyári turisztikai szezonban az utazási irodák és a környező falvak hajószállítói egyéni és csoportos kirándulásokat kínálnak erre a borzalmas helyre.

A sötét múltú úti célok között, amelyeket a turisták szívesen látogatnak, szerepel az Alcatraz börtön, az indonéziai Ijen-kráter, a Szovjetunió idejéből származó Szemipalatinszk a mai Kazahsztán területén, valamint a ruandai Murambi emlékközpont is. Ez utóbbiról dr. Peter Hohenhaus, aki maga több mint nyolcszáz sötét turisztikai célpontot felkeresett azt mondja, hogy ez a legsötétebb hely, ahol valaha járt.
Forrás: slobodna bosna, refresher.hu, oeconomus.hu

